sobota, 1 kwietnia, 2023

Biznes, gospodarka, finanse

Faktura zaliczkowa – kompendium...

Faktura zaliczkowa jest dokumentem rachunkowym, który stanowi potwierdzenie dokonania wpłaty zaliczki na poczet...

Wypowiedzenie umowy o pracę...

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest jedną z możliwości zakończenia stosunku...

Pozyskiwanie klientów do sklepu...

Sklep internetowy to obecnie jedna z najważniejszych form sprzedaży. Dzięki niemu możliwe jest...

Umowa-zlecenie 2023 – kompendium...

Umowa zlecenie to jedna z form współpracy między przedsiębiorcami, która pozwala na świadczenie...
Strona głównaPoradnikiBiznesZawieszenie działalności a...

Zawieszenie działalności a likwidacja – co wybrać w trudnych okolicznościach?

Decyzja o zawieszeniu działalności czy likwidacji firmy w trudnych okolicznościach jest jednym z najważniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się przedsiębiorcy. Obie opcje mają swoje wady i zalety, dlatego ważne jest dokładne zrozumienie różnic między nimi, aby podjąć najlepszą decyzję dla swojej firmy. Zawieszenie działalności oznacza czasowe przerwanie prowadzenia działalności gospodarczej, podczas gdy likwidacja oznacza całkowite zakończenie działalności i rozwiązanie spółki. Warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i celami, zanim podejmie się decyzję.

Zawieszenie działalności a likwidacja działalności – jakie są różnice?

Zawieszenie działalności i likwidacja to dwa różne procesy, które mają różne skutki prawne i finansowe dla przedsiębiorstwa.

Zawieszenie działalności oznacza czasowe przerwanie prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie może wykonywać działalności, ale jego firma pozostaje w rejestrze i wciąż istnieje. Przedsiębiorca może ponownie rozpocząć działalność po zakończeniu okresu zawieszenia.

Likwidacja oznacza całkowite zakończenie działalności i rozwiązanie spółki. Przedsiębiorca traci swój status i firma jest usuwana z rejestru. Wszelkie zobowiązania i należności muszą zostać zaspokojone przed likwidacją, a pozostały majątek jest rozdzielany między wierzycieli i udziałowców.

W zawieszeniu działalności przedsiębiorca ma szansę na odzyskanie sił i ponowne rozpoczęcie działalności, natomiast likwidacja oznacza końcowy koniec działalności firmy.

Kiedy wziąć pod uwagę zawieszenie lub zamknięcie działalności?

Należy rozważyć zawieszenie lub zamknięcie firmy, jeśli przedsiębiorstwo przestaje generować dochody lub przynosi regularne straty finansowe. Oznacza to, że koszty działalności przewyższają przychody i firma nie jest w stanie utrzymać się na rynku.

Inne sytuacje, które mogą wskazywać na potrzebę rozważenia zawieszenia lub zamknięcia firmy to:

 • brak perspektyw na poprawę sytuacji finansowej w najbliższej przyszłości
 • brak możliwości dostosowania się do zmieniającego się rynku lub regulacji prawnych
 • brak klientów lub zmiana preferencji konsumentów
 • brak odpowiedniego personelu lub brak możliwości pozyskania nowych pracowników
 • brak możliwości finansowania działalności lub brak dostępności kredytów

Jednakże, decyzja o zawieszeniu lub zamknięciu firmy jest trudna i powinna być dokładnie przemyślana i wszystkie aspekty związane z takim działaniem powinny być dokładnie rozważone przez przedsiębiorcę. Warto skonsultować się z doradcą finansowym czy prawnym przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jak się zamyka działalność a jak zawiesza? Formalności

Aby zamknąć działalność gospodarczą, trzeba przejść przez kilka kroków i spełnić szereg formalności.

 1. Zakończenie działalności – przede wszystkim trzeba zakończyć wszelkie bieżące sprawy związane z działalnością, takie jak rozliczenie z kontrahentami i zakończenie umów.
 2. Spłata zobowiązań – należy uregulować wszelkie należności, takie jak kredyty, pożyczki czy zobowiązania wobec wierzycieli.
 3. Likwidacja firmy – trzeba złożyć wniosek o likwidację firmy do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego)
 4. Zgłoszenie likwidacji do odpowiednich urzędów – trzeba zgłosić likwidację firmy do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), urzędu skarbowego, a także do innych urzędów, z którymi firma miała kontakt.
 5. Rozliczenie podatków – należy rozliczyć się z fiskusem i zapłacić wszelkie należne podatki.
 6. Rozdzielenie majątku – po likwidacji firmy, trzeba rozdzielić majątek między wierzycielami i udziałowcami.

Zawieszenie działalności jest procesem mniej skomplikowanym. Aby zawiesić działalność trzeba złożyć wniosek do właściwego urzędu gminy, w którym zarejestrowana jest firma. Wniosek powinien zawierać datę rozpoczęcia i zakończenia okresu zawieszenia działalności. Po zakończeniu okresu zawieszenia, przedsiębiorca musi złożyć odpowiednie oświadczenie o ponownym rozpoczęciu działalności.

Zapisz się do newslettera

Czytaj także

Faktura zaliczkowa – kompendium wiedzy

Faktura zaliczkowa jest dokumentem rachunkowym, który stanowi potwierdzenie dokonania wpłaty zaliczki na poczet przyszłych usług lub dostaw towarów. Zawiera ona informacje o nabywcy i sprzedawcy, opisie i cenie towarów lub usług oraz kwocie zaliczki i jej uzasadnieniu. Faktura zaliczkowa...

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór z omówieniem

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem. W przeciwieństwie do rozwiązania umowy z powodu wypowiedzenia, w tym przypadku obie strony dochodzą do porozumienia i zgodnie zawierają umowę o...

Pozyskiwanie klientów do sklepu internetowego. Najlepsze sposoby

Sklep internetowy to obecnie jedna z najważniejszych form sprzedaży. Dzięki niemu możliwe jest dotarcie do klientów z całego świata, bez względu na lokalizację. Jednak pozyskanie klientów i utrzymanie ich lojalności to nie lada wyzwanie. Oto kilka sposobów na pozyskanie...